Peru

Apie šalį

  
 
Peru - viena paslaptingiausių pasaulio šalių. Kelionė į šią šalį tikrai bus kupina įspūdžių.
Ši šalis saugo senovės inkų civilizacijos paslaptis. Čia nepraeinamos Amazonės džiunglės susitinka su didingais Andais.
 

Geografinė padėtis. Peru Respublika yra valstybė Pietų Amerikoje, kuri ribojasi su Ekvadoru ir Kolumbija šiaurėje, su Brazilija – rytuose, su Bolivija – pietryčiuose ir su Čile – pietuose. Vakaruose Peru pakrantes skalauja Ramusis vandenynas.

Klimatas. Peru vyrauja tropinis klimatas. Vidutinė metinė temperatūra prie vandens apie 15-25 °C šilumos, kalnuose apie 5-16 °C šilumos. Vakarinę šalies dalį užima Atakamos dykuma, todėl klimatas čia gana sausas. Karščiausias periodas čia tęsiasi nuo gruodžio iki balandžio mėn., kai dieną 26 – 36 °C šilumos, o naktį apie 20°C šilumos, kartais per viusus šiuos mėnesiui visai nebūna lietaus; nuo balandžio iki rugpjūčio dieną 19 – 28 °C šilumos, naktį 13-17 °C šilumos. Kalnų vietovėse oro temperatūra žemesnė, aukštai kalnuose naktimis būna šalnos.

Plotas. 1 285 220 kv.m.
 
Sostinė. Lima.

Miestai. Truchiljas, Arekipa, Kaljao, Čiklajas, Piura.

Valiuta. Oficialus šalies piniginis vienetas - naujasis solis, kurį sudaro 100 sentimų. Pinigus galima išsikeisti bankuose arba keityklose. Didesniuose miestuose galima atsiskaityti kreditine kortele ir JAV doleriais, tačiau provincijoje reikia turėti vietinės valiutos.

Gyventojai. 45% gyventojų sudaro gryni indėnai: inkų palikuonys – kečujai, aimarai, įvairios nedidelės Amazonijos indėnų gentys. Taip pat didelė gyventojų dalis metisai. Baltaodžiai kreolai sudaro vos 10% perujiečių. Yra juodaodžių, išeivių iš Kinijos, Japonijos.

Kalbos. Valstybinė kalba – ispanų. Kečujų ir aimarų kalbos taip pat turi valstybinės kalbos statusą, tačiau jomis kalba daugiausia tik indėnai. Dideliuose miestuose aptarnaujantis personalas supranta angliškai.

Religija. 81% šalies gyventojų išpažįsta katalikybę. Yra protestantiškų tikėjimų atstovų. Nuošaliuose kalnų rajonuose ir Amazonijoje dar yra vietinius tikėjimus išpažįstančių indėnų genčių.

Laikas. Laiko juosta UTC - 5. Skirtumas su Lietuvos laiku - 8 val.

Vizos. Lietuvos piliečiams nereikia vizos vykstant i Peru Respubliką.
 
 
Papildoma informacija:

Istorija. Pirmieji gyventojai Peru teritorijoje pasirodė apie 17 500 m. prieš m.e. III tūkst. pr. m. e. susiformavo pirmieji teokratiniai miestai-valstybės. Šiuo laikotarpiu įsigalėjo Caral, Vicus, Virú, Chavín ir Paracas kultūros. Tačiau laikui bėgant iškilo inkų kultūra, kuri XV a. turėjo galingą imperiją. Inkų sostinė buvo aukštai kalnuose iškilęs Kusko miestas, o inkų kultūros architektūros šedevrai, tokie kaip Maču Pikču išlikę iki pat šių dienų. XVI a. ispanai užkariavo Inkų imperiją ir įkurė Peru Vicekaralystę, kuri tęsėsi nuo dabartinės Panamos iki Argentinos. 1535 m. ispanai įkūrė sostinę sau palankėsnėse gamtinėse sąlygose – prie jūros. Sostinė, pavadinta Lima, tapo vienu svarbiausių Pietų Amerikos centrų. 1821 m. į Peru įsiveržė Argentinos generolo Chosė de San Martino vadovaujama armija, kuri nuvertė vicekaralių ir paskelbė Peru nepriklausomybę. 1824 m. Simono Bolivaro pajėgos galutinai panaikino ispanų valdžią šalyje. Pirmaisiais valstybės gyvavimo metais dėl valdžios grūmėsi kaudilijai ir juos palaikantys kariai. 1836 – 1839 m. suformuota Peru-Bolivijos konfederacija. Tačiau po pralaimėjimo Čilei konfederacija suskilo, o Peru valdžioje niekas ilgesniam laikui neįsitvirtino. 1879 m. Čilė paskelbė Ramiojo vandenyno karą, kurio metu ne kartą susidūrė abiejų šalių tiek sausumos, tiek jūrinės pajėgos. Šalyje kilo ekonominė krizė, labai suaktyvėjo komunistinės, teroristinės organizacijos. XX a. 9 dešimtmečio pabaigoje Alano Garsijos valdoma Peru pakliuvo į gilią ekonominę krizę. Griebęsis drastiškų reformų, prezidentas sukėlė teroristinių organizacijų pasipriešinimą ir 1992 m. į valdžią atėjo japonų kilmės prezidentas Alberto Fujimori. 2001 m. Peru įsitvirtino demokratiškas Alejandro Toledo valdymas. Dėl prezidento korupcijos skandalo, privatizacijos sukeltų ekonominių problemų ir atgimstančio Švytinčio kelio partizaninio judėjimo 2006 m. į valdžią sugrįžo Alanas Garsija.

Sveikata. Vykstant į Peru rekomenduojama pasiskiepyti nuo geltonojo drugio, Hepatito A ir B, vidurių šiltinės, difterijos ir stabligės.. Nepatartina gerti vandentiekio vandens. Prieš kelionę pasirūpinkite sveikatos draudimu, kuris garantuos būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą.
 
Nacionalinė virtuvė. Perujiečiai mėgsta aštrų maistą, į visus patiekalus dedami įvairūs prieskoniai, suteikiantys įdomų nepamirštamą skonį. Kalnų gyventojai valgo daug avienos ir kiaulienos, gyvenantys prie jūros mėgsta žuvį; populiariausias garniras – bulvės ir kukurūzai.

Arbatpinigiai. Baruose, restoranuose, kirpyklose, viešbučiuose 10 % sumos dažniausiai būna įskaičiuoti į kainą.

Transportas. Kadangi Peru užimą didžiūlę teritoriją, pagrindinė transporto priemonė yra lėktuvas. Taip pat gana populiarūs traukiniai ir reisiniai autobusai. Autobusai neturi numerių, tačiau ant jų surašytos gatvės, kuriomis jie važiuoja. Verta žinoti, kad Peru visai nesilaikoma transporto tvarkaraščių, todėl planuojant kelionę verta į tai atkreipti dėmesį. Gana pigu važinėti taksi, legalūs yra tik geltonos spalvos automobiliai.
 


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kelionės ir kainos

Pavadinimas Trukmė Data Kaina  
Peru – pažintinė kelionė „Didžiosios imperijos istorija“ 14d  / 12n Pasirinktinai nuo 2220 EUR Užsakyti Užklausti

Atgal