Kipras

Apie šalį

  Geografija. Kipras- trečioji pagal dydį Viduržemio jūros sala. Ji driekiasi 240 km iš rytų į vakarus, o salos plotis iš šiaurės į pietus siekia 100 km. Kipras išsidėstęs Viduržemio jūros šiaurės rytinėje dalyje, 380 km nuo Egipto, 105 km nuo Sirijos ir 75 km nuo Turkijos.

Plotas. 9 251 kv. km.

Sostinė. Nikosija.
 
Politinė sistema. Kipras yra prezidentinė respublika. Šalies ir Vyriausybės vadovas prezidentas renkamas tiesioginiuose rinkimuose penkeriems metams. Jis skiria ir 11 Vyriausybės narių. Įstatymus leidžia šalies parlamentas – Atstovų Rūmai, kuriuos sudaro 80 narių, renkamų tiesioginiuose rinkimuose penkeriems metams.

Klimatas. Kipro Viduržemio jūros klimatas su švelnia, lietinga žiema ir karšta, sausa vasara teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Oras čia skaidrus ir švarus, aplinkos spalvos išsiskiria ypatingu ryškumu. Pavasarį sala paskęsta spalvų jūroje. Vis dėlto balandį oras dar nėra pastovus, jūros vanduo vėsus. Gegužės mėnesį jūrą įšyla ir tai, tikriausiai, pats maloniausias laikas Kipre bei puikiausias mėnuo poilsiui, kadangi viskas aplinkui žydi ir žaliuoja, o jau liepos mėnesį augalams ima trūkti lietaus (beje, saulė čia šviečia 300 dienų per metus). Pavasarį skirtumas tarp dienos ir nakties temperatūros visgi sudaro 15°C, todėl, vykstant šiuo metu, su savimi reiktų pasiimti ne tik vasarinius drabužius, bet ir lengvą megztinuką. Vasarą kipriečiai ir salos svečiai keliauja į kalnus, ieškodami vėsos, o žemumose atgaivą galimą rasti prie jūros arba jaukių kavinukių bei restoranėlių pavėsyje. Ties vidurdieniu ima pūsti lengvas vėjelis, palengvinantis karštį pajūryje, o keliaujant į kalnus net liepos mėnesį reiktų įsimesti megztinuką. Vidutinė temperatūra (gegužė-rugsėjis: 25-30°C). Geriausias metas atostogauti- nuo liepos iki rugsėjo. Sausasis sezonas tęsiasi iki spalio, kartais ir iki lapkričio. Gruodį kalnuose iškrenta sniegas, ir kartais čia galima net paslidinėti.

Gyventojai. Kipro gyventojų skaičius sudaro apie 850 tūkst. žmonių. Pagal etnines grupes gyventojai skirstomi į: graikus- kipriečius (84,4%), turkus- kipriečius (12,5%), o taip pat maronitus, armėnus, Europos valstybių gyventojus, įskaitant ir Rusiją. Graikai-kipriečiai- stačiatikiai krikščionys, turkai- musulmonai-sunitai.

Kalba. Pietinėje salos dalyje – graikų, anglų, šiaurinėje – turkų.

Religija. 77 proc. šalies gyventojų – graikų ortodosai, 18,3 proc. musulmonai.

Pinigai. Kipro piniginis vienetas – euras. Pinigus keičia visi bankai, viešbučiai, oro uostų keityklos. Bankų darbo laikas nuo 08.30 – 12.30. kai kurie bankai veikia ir po pietų.

Laikas. Laiko juosta UTC + 2. Vasaros kaikas UTC + 3.

Transportas. Eismas vyksta kairiąja gatvės puse. Gerai išvystytas autobusų susisiekimo tinklas. Automobilių nuoma. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21 m. amžiaus, turintis tarptautines vairuotojo teises ir ne mažesnį kaip dviejų metų stažą.

Sveikata. Ištikus nelaimei ar susirgę kreipkitės į gydytoją. Jį gali iškviesti viešbučio administratorius. Pasinaudoję medicinos paslaugomis reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų recepto ir mokėjimo už vaistus kvito. Sumokėti pinigai bus grąžinti, laiku pateikus draudimo kompanijai prašymą, pasą, draudimo polisą ir gydymo sąskaitas. Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaityti už jį. Atidžiai skaitykite visą informaciją, pateiktą polise.

Papildoma informacija:

Rūbai. Vasaros metu rekomenduojama vežtis lengvus medvilninius drabužius bei patogią avalynę. Vakarieniaujant aukštesnės klasės viešbučių restoranuose vertėtų vilkėti atitinkamą aprangą. Lankantis vienuolynuose, bažnyčiose ir mečetėse būtina dėvėti uždarą aprangą.

Suvenyrai. Kipro suvenyrų parduotuvėse gausu spalvingų saldumynų dėžučių, kurių pagrindinis puošybos motyvas – deivės Afroditės atvaizdas. Kipre populiarūs papuošalai iš odos, pinti šiaudiniai padėkliukai su aštuonlapiu gėlės žiedu viduryje, juvelyriniai dirbiniai iš sidabro, baltojo aukso, vietinių meistrų nėriniai. Puikus suvenyras iš Kipro - alyvuogių aliejus, ožkų sūris arba vynas.

Nacionalinė virtuvė. Kipro virtuvė pripažinta viena sveikiausių pasaulyje, antroje vietoje po japoniškosios. Maistas išties skanus, suderintas, lengvas, o ir aptarnavimas Kipre nepriekaištingas. Rekomenduojama paragauti meze užkandžių (iš žuvies ir mėsos). Šis patiekalas serviruojamas mažomis porcijomis, su įvairių rūšių padažais. Šaltuosius užkandžius keičia karštieji mėsos ar žuvies patiekalai, patiekiami su šviežiomis salotomis. Mėsos ir žuvies patiekalai ruošiami ant grotelių arba didelėse apskritos formos molinėse krosnyse. Tokiu būdu paruošta mėsa vadinama kleftiko. Suvla arba suvlakija – tai tradicinis nacionalinis šašlykas. Musaka – maistingas daržovių, mėsos faršo ir specialaus padažo apkepas. Challumi – kietas baltas avies sūris. Dolmades – mėsos faršas, įvyniotas į vynuogių lapus.
Kipre didelis vynų pasirinkimas. Verta paragauti desertinio vyno Commandaria, turinčio medaus skonį. Jis gaminamas pagal vieną seniausių pasaulyje receptų, saugomų dar nuo karaliaus Ričardo Liūtaširdžio laikų. Tarp vietinės gamybos alkoholinių gėrimų puikiai vertinama Zivania (vynuogių degtinė), Uzo (anyžinė degtinė). Alaus mėgėjams vertėtų paragauti vietinės gamybos šviesųjį „Keo“ alų.
Geriamasis vanduo. Nepatartina gerti vandentiekio vandenį. Galima nebrangiai geriamą vandenį nusipirkti.

Elektra. Elektros įtampa yra 240V.

Naudinga žinoti. Kipro gyventojai - temperamentingi žmonės. Bendraujant didelę reikšmę turi neverbalinė (kūno) kalba, svarbus ir akių kontaktas. Pietiečiams būdinga vėluoti, tačiau iš kitų jie tikisi punktualumo. Vengtina pokalbio tema – turkų invazija. Keliaujantiems reiktų žinoti, jog Kipre yra tam tikrų apribojimų fotografuoti. Karinius objektus fotografuoti draudžiama. Fotografavimui ar filmavimui muziejuose būtinas leidimas. Cerkvėse, vienuolynuose draudžiama naudoti fotoaparatus su blykste.
 


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kelionės ir kainos

Pavadinimas Trukmė Data Kaina  

Atgal