Čilė

Apie šalį

   
 
Oficialus pavadinimas. Čilės Respublika.

Geografinė padėtis. Čilė yra Pietų Amerikos šalis, kuri šiaurėje ribojasi su Peru, Bolivija, o rytuose – su Argentina. Čilė išsidėsčiusi ilga juosta tarp Andų kalnų ir Ramiojo vandenyno pakrantės. Šalies plotis 15–355 km, o ilgis – net 4300 km. Kranto linijos ilgis – 6435 km. Šiaurinės ir centrinės Čilės pakrantė mažai raižyta, tačiau pietinėje – gausybė įlankų, pusiasalių, užutėkių, fjordų. Ten gausu mažų ir didesnių kalnuotų salų, sudarančių Čilės salyną. Svarbiausia jo sala – Čilojė. Pietuose yra Ugnies Žemės salynas – Čilei priklauso vakarinė Ugnies Žemės salos dalis, bei daugybė mažesnių salų.

Plotas. 756 950 kv. kilometrų.

Klimatas. Dėl šalies geografinės padėties klimatas labai įvairus: šiaurėje tropinis, veikiamas šaltosios Peru srovės; temperatūra vasarą apie 20–25 °C, žiemą 10–15 °C. Kritulių labai mažai, dažnai nelyja kelis metus iš eilės. Centrinėje dalyje būdingas subtropinis, drėgnas klimatas: temperatūra vasarą 15–25 °C, žiemą 5–10 °C, vidutinis metinis kritulių kiekis 2000–2500 mm. Toliau einant į pietus klimatas keičiasi nuo vidutinių platumų iki subantarktinio. Temperatūros vasarą svyruoja apie 10–15 °C, žiemą – apie 0–5 °C, dažnas sniegas. Kritulių gausu 2500–3000 mm., ypač Valdivijos regione 6000–7000 mm.

Sostinė. Santjagas.

Politinė sistema. Valdymo forma – parlamentinė respublika. Vykdomąją valdžią įgyvendina prezidentas, kuris skiria ministrų kabinetą. Prezidentas renkamas 6 metų kadencijai ir negali būti perrenkamas iš karto kadencijai pasibaigus. Įstatymų leidžiamoji valdžia susideda iš dviejų rūmų parlamento: Senato ir Atstovų Rūmų (120 tiesioginiuose rinkimuose renkamų 4 metams narių). Aukščiausioji teisminės valdžios institucija yra Aukščiausiasis Teismas. Įstatymų konstitucingumo klausimus sprendžia Konstitucinis Teismas.

Administracinis suskirstymas. Čilė yra suskirstyta į trylika regionų, kurie žymimi romėnišku skaičiumi ir turi savo pavadinimus. Tam tikrą išimtį sudaro sostinės regionas, kuris žymimas „RM“ raidėmis (Región Metropolitana).

Gyventojai. Čilės Respublikoje gyvena apie 15 mln. gyventojų. Dauguma Čilės gyventojų yra europiečių palikuonys. Gyventojų daugumą sudaro kolonistų Ispanų palikuonys bei vėlesniais laikais imigravę iš Vokietijos, Italijos, Graikijos, Šveicarijos, Skandinavijos, Jungtinės Karalystės ir Airijos.

Valiuta. Čilės piniginis vienetas – Čilės pesas, lygus 100 sentavų, kurie nebenaudojami.

Kalba. Šalyje daugiausiai vartojama ispanų kalba, kuri yra vienintelė oficiali kalba.

Religija. Katalikai sudaro 89 proc., protestantai – 11 proc.

Laikas. Laiko juosta UTC – 4. Vasaros laikas neįvedamas.

Vizos. Lietuvos Respublikos piliečiams nereikia vizos vykstant i Čilės Respubliką.

 


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kelionės ir kainos

Pavadinimas Trukmė Data Kaina  

Atgal