Bulgarija

Apie šalį

  
 
Geografija. Bulgarija – Balkanų pusiasalio šalis. Šiaurėje ribojasi su Rumunija, siena praeina Dunojaus upe, rytinius krantus skalauja Juodoji jūra. Vakaruose ribojasi su Serbija ir Juodkalnija, Makedonija, pietuose - su Graikija ir Turkija. Juodoji jūra yra švari, rami ir negili, druskos yra net du kartus mažiau negu Viduržemio jūroje, nėra plėšriųjų žuvų. Smėlėta pakrantė tęsiasi net 378 km.

Plotas. 110 912 kv. km.

Klimatas. Vidutinių platumų klimatas, pereinantis iš jūrinio į žemyninį šiaurinėje ir vidurinėje šalies dalyje. Vasarą temperatūra siekia iki 30 °C, bet žiemos būna šaltos ir snieguotos. Vidutinė oro temperatūra dieną vasaros metu 23-28°C, jūros – 23-25°C, naktimis vidutinė oro temperatūra siekia apie 16-19°C.

Sostinė. Sofija

Politinė sistema. Parlamentinė respublika. Galioja 1991 metų konstitucija. Valstybės vadovas - penkeriems metams tiesioginiuose rinkimuose renkamas prezidentas, kuris yra ir kariuomenės vadas. Renkant prezidentą, antrąją vietą pagal balsus užėmęs kandidatas tampa viceprezidentu.

Gyventojai. Šalyje gyvena apie 7,4 mln. gyventojų. 83,6 % gyventojų sudaro bulgarai, 9,5 % turkai, 4,6% čigonai (romai). Dauguma gyventojų priklauso Bulgarijos stačiatikių bažnyčiai (85 %), yra musulmonų (13 %), judaistų (0,8 %), katalikų (0,5 %), unitų (0,2 %), protestantų.

Kalba. Valstybinė kalba – bulgarų, raštas – kirilica. Turistams pagrindiniai užrašai pateikiami lotyniškąja abėcėle. Šalyje galima susikalbėti rusų, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis.

Religija. Stačiatikių –82,6 %; musulmonų – 12,2 %; katalikų – 0,6%; protestantų – 0,5%; kitų – 4,1%. Bulgarijos bažnyčia yra autonominė, valdoma patriarcho.

Pinigai. Nacionalinė Bulgarijos valiuta – levas (BLV) = 100 stotinkų. Apyvartoje yra 50, 20, 10, 5, 2, 1 levų banknotai ir 50, 20, 10, 5, 2, 1 stotinkų monetos.

Laikas. Laiko juosta UTC+2.Vasaros laikas UTC+3.

Transportas. Visuomeninio transporto bilietai perkami autobusų stotyje arba autobuse. Visi taksi turi skaitiklius, kaina priklauso nuo paros laiko, savaitės dienos. Minimalus tarifas – 5 levai (apie 9 Lt). Taksi galima išsikviesti iš viešbučio. Kai kuriuose viešbučiuose galima išsinuomoti automobilį.

Automobilių nuoma. Kurortuose galite išsinuomoti automobilius. Nuomos punktų adresus galite sužinoti iš kelionių vadovų. Automobilio nuomos kaina parai nuo – 30 EUR. Lietuvos vairuotojo pažymėjimas galioja ir Bulgarijoje. Atidžiai skaitykite automobilių nuomos sutartį.

Sveikata. Ištikus nelaimei ar susirgę kreipkitės į gydytoją. Jį gali iškviesti viešbučio administratorius. Pasinaudoję medicinos paslaugomis reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų recepto ir mokėjimo už vaistus kvito. Sumokėti pinigai bus grąžinti, laiku pateikus draudimo kompanijai prašymą, pasą, draudimo polisą ir gydymo sąskaitas. Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsiskaityti už jį. Atidžiai skaitykite visą informaciją, pateiktą polise.
 
Papildoma informacija:

Rūbai. Vykstant į Bulgarija merginoms patartume lengvas palaidines o vyrams lengvus medvilninius rūbus.

Parduotuvės. Dauguma parduotuvių dirba nuo 9 iki 22 val. Čia galima įsigyti įvairių dirbinių iš keramikos, odos, medžio, stiklo, siuvinėjimo produkcijos, bulgariško vyno ir panašiai.

Suvenyrai. Bulgarijoje rasyte įvairiausių suvenyrų namuose likusiems namiškiams ir netik, įvairiausi meniniai dirbiniai priverčiantys stabtelėti gatvelėje ir nusipirkti.

Nacionalinė virtuvė. Sąrašas patiekalų, kuriuos būtina paragauti, atostogaujant Bulgarijoje:
Salotos "Šopskij" (pomidorai, agurkai, brinza (bulgariškas avies arba karvės pieno sūris), petražolės, alyvuogės);
Giuveč (mėsos patiekalas, paruoštas su daržovėmis, bulvėmis ir rūgpieniu);
Kebab (įvairių rūšių mėsa su daržovėmis);
Kiufteta (kepti mėsos maltinukai);
Miš maš (kiaušiniai su pomidorais, pipirais ir brinza);
Musaka (malta mėsa su bulvėmis, kiaušiniais ir baklažanais);
Sarmi (balandėliai įvynioti į kopūstų ar vynuogių lapus su mėsos ar ryžių įdaru);
Tarator (šalta rūgpienio sriuba su agurkais, sviestu ir prieskoniais);
Imambajaldy (baklažanai, įdaryti įvairiomis daržovėmis ar mėsa);
Avies brynza ir geltonas sūris – patiekiamas voliotas džiūvėsėliuose ir apkeptas (paniruotas)
Kaškava (geltona brinza);
Banica (tešla, įdaryta brinza ir mėsa);
Garaš (šokoladinis tortas).

Bulgariški gėrimai. Vynas. Bulgarijos vyndarystė turi labai senas tradicijas. Vynus galima suskirstyti į rūšinius ir kupažinius, t.y. gaminamus maišant kelias vynų rūšis. Rūšiniai vynai: "Sophia Merlot", "Sophia Cabernet Sauvignon", "Sophia Muscat Melnik", "Rosenthaler Kadarka". Žinomiausi vynai iš vietinių vynuogių rūšių: "Mavrud", "Pamid", "Dimiat".
Rakija. Bulgarijoje galima paragauti įvairių rūšių rakijos – gaminamos iš vaisių. Pagal senovės tradicijas bulgarai moka pagaminti gerą vyną ir stiprią rakiją.
Mastika. (anyžinė degtinė). Gaminama iš kviečių ir anyžių aliejaus. Saldaus skonio degtinė su anyžių kvapu.

Geriamasis vanduo. Gerti vandenį iš čiaupo nerekomenduojama. Gazuoto ir negazuoto mineralinio vandens galima nusipirkti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje.

Sportas ir pramogos. Auksinės kopos, žydra jūra, įvairūs sportiniai kompleksai skirti patenkinti net išrankiausiems sportininkams ir šiaip mėgstantiems judrų ir sveiką laisvalaikį. Albena - vienas sportiškiausių kurortų. Čia 8 stadionai, uždara sporto salė, 17 teniso kortų, žirgų sporto bazė su 30 rinktinių žirgų sporto užsiėmimams ir turizmui, jodinėjimo mokykla, jachtų klubas, vandens motociklai, plaukiojimas „bananais“, 21 atvirų ir 4 uždari baseinai, vandens slidės, banglentės; parašiutai, parasparniai, triatlonas, povandeninio sporto mokykla, kurioje apmokama pagal „PADI“, „NAUI“, „barracuda“ sistemas. Taip pat galite žaisti krepšinį, tinklinį, futbolą, tenisą, lankyti aerobiką ar pasivažinėti dviračiais.

Elektra. Paprastai 220 V elektros įtampa.

 


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kelionės ir kainos

Pavadinimas Trukmė Data Kaina  

Atgal