Argentina

Apie šalį

   
 
 
Geografinė padėtis. Argentina – antra pagal dydį valstybė Pietų Amerikoje ir aštunta pagal dydį pasaulio valstybė, išsidėsčiusi tarp Andų kalnų ir Pietų Atlanto vandenyno. Argentina ribojasi su Brazilija, Paragvajumi, Bolivija, Čile ir Urugvajumi. Be to, Argentina pretenduoja į Falklando (Malvinų) salas, Pietų Džordžiją ir Pietų Sandvičo salas bei 969 464 km² užimančią Antarktidos dalį – Argentinos Antarktidą.
 
Plotas. 2 766 890 kv. kilometrų.
 
 
Klimatas. Argentina yra didelis, iš šiaurės į pietus apie 5000 km nusidriekęs kraštas, todėl klimatas yra labai įvairus. Buenos Airių klimatą galima apibūdinti kaip gana šiltą ir drėgną, kuriam didelį poveikį daro plati Rio de la Plata upė. Temperatūra žiemą naktį nukrenta iki 0 ir +5 °C, dieną siekia nuo +10 iki +15 °C; vasarą naktį būna nuo +15 iki +22 °C, o dieną nuo +25 iki + 35 °C. Argentinos šiaurės rytuose, artėjant prie Paragvajaus ir Brazilijos, klimatas yra karštas ir drėgnas, o šiaurės vakaruose, artėjant prie Bolivijos ir Čilės – karštas ir sausas. Vakarų provincijose, kaip La Rioja, Catamarca, Santiago del Estero temperatūra pasiekia net 40 °C. Pietuose klimatas gana atšiaurus. Andų kalnuose žiemą gali būti daug sniego ir temperatūra nukrenta iki -20 laipsnių. Argentinos Anduose yra keletas gražių žiemos sportui pritaikytų kurortinių vietovių. Patagonijoje, didžiojoje Pietų Argentinos plokštumoje, yra labai vėjuota.

Sostinė. Buenos Airės.

Politinė sistema. Federacinė respublika. Pilnas šalies pavadinimas – Argentinos Respublika. Šalies ir vyriausybės vadovas – prezidentas. Valdžia suskirstyta į vykdomąją, įstatymų leidžiamąją ir teisminę. Horizontaliai valstybinė valdžia paskirstyta tarp federacinės valdžios ir provincijų. Vykdomąją valdžią atstovauja prezidentas ir jo kabinetas. Prezidentas ir viceprezidentas renkami tiesiogiai kas 4 metus ir gali eiti pareigas 2 kadencijas iš eilės. Ministrų kabinetą formuoja prezidentas. Įstatymų leidžiamąją valdžią sudaro vyriausybė ir parlamentas: dviejų rūmų Argentinos Nacionalinis Kongresas (Congreso de la Nación), sudarytas iš 72 Senato (Senado) narių, ir Deputatų Rūmų (Cámara de Diputados), sudarytų iš 257 deputatų. Teisinė valdžia nepriklausoma nuo įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios. Argentinos Aukščiausiąjį Tesimą sudaro 9 nariai, siūlomi Senato ir tvirtinami prezidento. Administracinis suskirstymas: 23 provincijos ir 1 federalinė apygarda.
 
Gyventojai. Argentinoje gyvena apie 40 mln. gyventojų. Skirtingai nuo daugumos Pietų Amerikos valstybių, dauguma Argentinos gyventojų yra europiečių palikuonys. Gyventojų daugumą sudaro ispanų kolonistų palikuonys bei vėlesniais laikais imigravę italai ir ispanai. 97% gyventojų yra baltaodžiai.

Valiuta. Argentinos piniginis vienetas – Argentinos pesas. Popieriniai banknotai: 2, 5, 10, 20, 50 ir 100 pesų kupiurų, o monetos - 5, 10, 25, 50 sentavų nominalo ir 1 peso nominalo.
Kalba. Ispanų kalbos Argentinos dialektas, pasižymintis savita tartimi, žodynu bei turintis kai kurių gramatinių skirtumų nuo Ispanijoje vartojamos ispanų kalbos. Kitos kalbos: italų, anglų, vokiečių, prancūzų, portugalų (sostinėje aptarnavimo sferoje įmanoma susikalbėti užsienio kalba, tačiau provincijoje tokia galimybė nedidelė).
Religija. Argentina – krikščioniška šalis. 93% Argentinos gyventojų save laiko Romos katalikais. Katalikybę taip pat pabrėžia šalies konstitucija. Nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio vis didesnę įtaka įgauna protestantų bažnyčios. Mormonų krypties atstovų yra apie 330 tūkst. (7 pagal gausumą bendruomenė pasaulyje). Argentinoje yra didžiausia Lotynų Amerikoje judėjų bendruomenė ir nedidelė musulmonų bendruomenė.

Laikas. Laiko juosta UTC -3. Vasaros laikas neįvedamas.

Kultūra. Argentinos kultūra – europietiškos ir Lotynų Amerikos kultūrų mišinys. Buenos Airės yra neginčiamai europietiškiausias Pietų Amerikos miestas ir daugelio vertinamas kaip kultūrinė žemyno sostinė. Miestas kultūriškai papildomas imigrantų iš Europos. Argentina turi turtingą, pasaulyje išgarsėjusios literatūros istoriją, tame tarpe vieną iš geriausiai kritikų vertinamų XX a. rašytojų Jorge Luis Borges. Futbolas yra populiariausia šalyje sporto šaka. Šalies nacionalinė rinktinė viena pajėgiausių pasaulyje.
 
Pagrindinės šventės. Argentiniečiai pažymi nemažai istorinių švenčių: Gegužės revoliuciją (gegužės 25 d.), Nepriklausomybės dieną (liepos 9 d.), Malvinų dieną (balandžio 2 d.) bei Atminties dieną (kovo 24 d.). Taip pat švenčiama Valstybinės vėliavos diena (birželio 20 d.), Mokytojo diena (rugsėjo 20 d.), José de San Martín diena (rugpjūčio 17 d.). Švenčiamos ir tarptautinės šventės – Darbininkų diena, Kolumbo diena, bei religinės – Kalėdos, Marijos Dangun Ėmimas, Velykos.

Vizos. Lietuvos piliečiams vykstant į Argentiną vizos nereikia.
 


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą


Žiūrėti didesnį žemėlapio vaizdą

Kelionės ir kainos

Pavadinimas Trukmė Data Kaina  

Atgal